تحول معاملات : بورس های سنتی به متمرکز و اکنون غیرمتمرکز

مفهوم معاملات مالی در طی سالیان اخیر به شدت تکامل یافته است.   اگرچه امروزه بازار بورس و خرید و فروش سهام همچنان به فعالیت پرحجم و مستمر خود ادامه میدهد ولی میتوان با اطمینان گفت که به مرور جای خود را به معاملات ارزهای دیجیتال خواهد داد.   این ادعا میتواند به صورت مستند اثبات شود.

ارزهای دیجیتال در حال حاضر دارای ارزش بازار مبنی بر بیش از 300 میلیارد دلار است که پتانسیل دستیابی به 10 تریلیون دلار در آینده نزدیک را دارد.   بازار امروز دارای حدود 1500 ارز دیجیتال همراه با طیف وسیعی از توکن های ارزهای دیجیتال میباشد.   طبیعتا این رشد سریع ارزهای دیجیتال، معامله گرها را از سراسر جهان جذب کرده است.   اگرچه خرید و فروش دارایی های دیجیتال نیز با هدف سودآوری انجام میشود ولی فرآیند معاملات کریپتو با معاملات سنتی تفاوت چشمگیری دارد.
انتقال از بورس های سنتی به بورس های ارزهای دیجیتال
یکی از علت های رشد سریع بورس های کریپتو میتواند مشکلات و موانع موجود در بورس های سنتی باشد.   برخی از این مشکلات به دغدغه های اسناد کاغذی و هزینه های بالایی مربوط میشود که باید برای آغاز یک معامله صرف شود.
بورس های ارزهای فیات، مراکز سرمایه گذاری با قوانین سخت و پیچیده ای هستند و شرکت های مربوطه خدمات معاملاتی را در ازای دریافت انبوهی از اطلاعات از معامله گر ارائه میدهند. علاوه بر این هزینه و تاخیر زمانی نیز از مشکلات رایج دیگر در بورس های سنتی میباشند.
از طرفی کسب سود در این بورس ها نیازمند آنالیز و بررسی فراوان از طریق اخبار، ارزیابی تمام جنبه های اقتصادی، شرایط سیاسی و نمایشگرهای بورس میباشد.   کارمزد بالای معامله نیز جنبه منفی دیگری است که با بورس های سنتی درگیر است.
از طرف دیگر بورس های معاملات کریپتو فرآیند معاملات را همراه با کارمزد بسیار اندک به شدت آسان کرده است.
نوسان و پویایی قیمت ها از دلایل اصلی دیگر محبوبیت معاملات کریپتو میباشد.  به عبارتی قیمت در بازار کریپتو نسبت به بورس سنتی شرایط پایداری ندارد که میتواند فرصتهای بهتری برای کسب سود بیشتر فراهم کند.   با این همه اگر از این فضا به درستی و با دقت کافی استفاده نشود میتواند مانند یک شمشیر دو لبه عمل کند و موقعیت سود و زیان را به طور برابر ایجاد کند.
اگرچه تاکنون کشورهای مختلف قوانینی را برای تجارت ارزهای دیجیتال تعریف کرده اند ولی بخش اعظم آن هنوز به طور کامل قانونمند نشده است.   در نتیجه امکان انجام سریع تر و ساده تر معاملات فراهم است.   با این همه بورس های ارزهای دیجیتال به ضعف امنیت و حملات سایبری شناخته شده اند.
بورس های متمرکز کریپتو در مقابل بورس های غیرمتمرکز کریپتو
غیرمتمرکز سازی به معنای توزیع کردن شبکه از یک مرجع مستقل مرکزی به تمامی گره های شبکه است.  به عبارتی قدرت تصمیم گیری از یک نهاد مرکزی به اعضای مختلف شبکه واگذار میشود.   این ویژگی یکی از خصوصیات اصلی ارزهای دیجیتال میباشد.   در شبکه نظیر به نظیر، انتقال ارزش یک ارز دیجیتال مانند بیت کوین بوسیله یک مرجع مرکزی انجام نشده و گروه گسترده ای از گره های شبکه در این روند دخالت دارند و در این باره تصمیم گیری میکنند.
با این وجود، این ویژگی ارزهای دیجیتال در همه بورس ها وجود ندارد.   بورس های کریپتو به صورت متمرکز یا غیرمتمرکز در حال فعالیت هستند. در حقیقت، برخی از مشهورترین بورس های کریپتو مانند Binance از نوع متمرکز هستند.   در یک بورس متمرکز، تمامی داده ها در یک مرجع مرکزی ذخیره میشوند و اغلب دارای یک نهاد ثالث به منظور تسهیل و آسان سازی بخشهای مختلف معامله هستند.   از طرفی، مفهوم متمرکزسازی اساسا به بورس هایی اطلاق میشود که به روی سرمایه ها، اطلاعات شخصی و سایر اطلاعات وابسته به معامله، کنترل و دسترسی دارند.   اکثر این بورس ها از تراکنش های فیات و کریپتو پشتیبانی میکنند.
ذخیره سازی داده ها در یک مرجع مرکزی، خطر امنیتی را به دنبال خواهد داشت.   هکرها به راحتی میتوانند بلافاصله پس از عبور از لایه های امنیتی و نفوذ در سرور به اطلاعات حساس دسترسی داشته باشند.  تاکنون نمونه های بسیاری از این حملات در برخی از مهمترین بورس های متمرکز کریپتو رخ داده است که منجر به سقوط و توقف فعالیت آنها شده است.
از طرف دیگر، بورس های غیرمتمرکز به منظور عملیات اجرایی خود نیازمند هیچگونه مداخله از ناحیه نهاد ثالث نیستند.    از اینرو، حذف نیاز به نهاد ثالث برای اجرای معامله میتواند هزینه و تاخیر در انجام تراکنش را به شدت کاهش دهد.
بورس های غیر متمرکز بر پایه فناوری بلاک چین یا زنجیره های بلوکی فعالیت میکنند که امکان خطا وآسیب پذیری در آن نزدیک به صفر است.   هکر باید حداقل به نیمی از سیستم نفوذ داشته باشد تا بتواند از داده ها سوء استفاده کند.  بنابراین، احتمال وقوع حملات سایبری در این بورس ها به شدت کمتر است.
آنها همچنین از امکان تطبیق و پیوستگی با کیف پولهای سخت افزاری نیز پشتیبانی میکنند تا کاربر بتواند سرمایه خود را مستقیما از کیف پول به قرارداد هوشمند یا بلاک چین منتقل کند.  این قابلیت باعث جلوگیری از سرقت اطلاعات حساب کاربری و سوء استفاده های احتمالی میشود.
آینده معاملات
مقوله ارزهای دیجیتال، یکی از پویاترین و موفقترین اکوسیستم های مرتبط با فناوری بلاک چین میباشد که در طی چندسال اخیر توانسته است همراه با خدمات پشتیبانی، رشد چشمگیری داشته باشد.   با توجه به این رشد و گستردگی قابل توجه ارزهای دیجیتال، انتظار میرود معاملات کریپتو در سالهای آتی نیز همچنان نفوذ بیشتری در سراسر جهان داشته باشد.
از طرفی توسعه فناوری بلاک چین نیز فرصتهای جدیدی را برای خلاقیت و نوآوری ایجاد کرده است.   انتظار میرود معاملات کریپتو نیز علیرغم نقاط ضعف مختصر، کاملا به سمت سیستم غیرمتمرکز حرکت کند.   بورس های جدید قطعا به مشکلاتی مانند محیط کاربری پیچیده و هزینه های  بالای تراکنش غلبه خواهند کرد.   آنها علاوه بر این، طیف وسیعتری از ارزها را در خود جای خواهند داد.
ما در حال حاضر با کمبود یک بورس جامع و بدون نقص روبرو هستیم که بتواند نیازهای مختلف یک کاربر را تامین کند.   برخی از بورس های فعلی، شمار محدودی از توکن های قابل معاوضه را پشتیبانی میکنند و برخی نیز محیط کاربری تعاملی و آسانی را در اختیار کاربر قرار نمیدهند.
بورس غیرمتمرکز ارزهای دیجیتال بانک دکس، مشکلات رایج ارزها را با پشتیبانی از معاملات کریپتو و فیات و همچنین با ایجاد رابط کاربری منعطف و کاربرپسند از میان برمیدارد.   این بورس با کمک قرارداد هوشمند منحصربفرد خود، معاملات نظیر به نظیر را فراهم کرده است.
ماهیت غیرمتمرکز بانک دکس، نیاز به نهاد ثالث یا سرور کنترل کننده مرکزی را حذف کرده است.  پلتفرم بانک دکس، معاملاتی سریع، ایمن و ارزان در میان معامله گران بوجود آورده است.  علاوه بر این، بورس بانک دکس با تکیه بر محیط کاربری آسان و جذاب به برخی از نقایص سیستم غیرمتمرکز غلبه کرده است که تجربه معامله ای رضایت بخش، حتی برای کاربر مبتدی را به دنبال دارد.
بانک دکس از طیف وسیعی از معاملات کریپتو و فیات از طریق کیف پول چندگانه خود پشتیبانی کرده که معامله مستقیم از یک کیف پول به کیف پول دیگر را ممکن میسازد.   علاوه براین، معاملات کریپتو در بانک دکس با ارائه خدماتی مانند لغو بدون جریمه سفارشات و برداشت بدون محدودیت وجه آسان تر میشود.   خدمات بانک دکس در سه ماه نخست فعالیت به صورت رایگان ارائه شده و پس از آن نیز با کارمزدی بسیار اندک در اختیار کاربران قرار خواهند گرفت.   بانک دکس در تلاش است تا آینده معاملات غیرمتمرکز را با حذف مشکلات سیستم فعلی، از نو طراحی و بازسازی کند.
نتیجه گیری
سیستم معاملات مالی و اقتصادی با ظهور فناوری بلاک چین و ارزهای دیجیتال در مسیر دگرگونی و تحول شگرفی قرار گرفته است.   معاملات کریپتو، ابعاد جدیدی از معامله را با پتانسیل سودآوری بیشتر نمایان کرده است.
معاملات کریپتو همزمان با توسعه فناوری، در حال رشد و بالغ شدن است.   بورس های غیرمتمرکز همزمان با افزایش تدریجی علاقه و توجه عمومی به معاملات کریپتو، بعنوان اولویت اول و ارجح ترین روش معاملات شناخته خواهند شد.    بانک دکس با هدف دستیابی به جایگاه ویژه و کلیدی در مسیر آینده معاملات، نقص ها و کاستی ها در بورس های موجود را از میان برداشته است.
نویسنده مقاله : رضا سلگی

کامنت بگذارید

آدرس دفتر مرکزی:

تهران میرداماد، رودبار غربی، کوچه کاووسی، پلاک 31 واحد 3

در خبرنامه سگال عضو شوید

تنها مقالات بلاکچینی ارسال خواهند شد

logoCY

شماره تماس: 26420680 – 021

ساعات کاری: شنبه الی چهارشنبه 9 صبح الی 5 عصر

:India Address

no577,Gold Plaza,MG road,Indore

elit. justo et, dolor. ut nunc