پنج مشکل اصلی بورس های غیرمتمرکز

بازار ارزهای دیجیتال در مسیر تکامل مستمر و دائمی قرار گرفته است. فناوری در تلاش بوده است تا در طی سیر تکاملی بورس های سنتی به متمرکز و از متمرکز به غیر متمرکز، روند معامله را ایمن تر و راحت تر کند. با این همه، علیرغم توسعه های بسیاری که در این حوزه انجام شده است همچنان با مشکلات و موانع بورس های امروز ارزهای دیجیتال مواجه هستیم.

بورس های متمرکز، معاملات خارج از بلاکچین و در پایگاه داده مجزا و خصوصی را آغاز کرد. اگرچه این شیوه، روشی کاملا مرسوم در دنیای مالی و اقتصادی به شمار میرود ولی برپایه خطرات احتمالی اجرایی در فضای ارزهای دیجیتال استوار است. ایده و مفهوم غیرمتمرکزسازی، روش جایگزین جذابی را معرفی میکند که میتواند بر مشکلات بورس های سنتی و متمرکز غلبه کند.بورس غیرمتمرکز، روش معامله نظیر به نظیر ارزهای دیجیتال بدون دخالت شخص یا نهاد ثالث را ارائه میدهد. این روش، خطر حمله توسط هکرها و … را در بورس های متمرکز از بین میبرد. از طرفی هنوز نتوانسته ایم روشی مناسب و همه جانبه را برای ناکارآمدی سیستم بورس های موجود ارائه دهیم.

بورس های غیرمتمرکز فضایی را فراهم میکند که در آن سفارش دهنده و گیرنده با هم منطبق میشوند و تراکنش آنها در شبکه بلاک چین یا دفترکل توزیع شده به شدت تسهیل میشود. در حقیقت، معامله به صورت مستقیم و خودکار در میان معامله گران بر پایه قرارداد هوشمند آغاز میشود. این شیوه، ریسک مداخله افراد در قیمت بازار را به شدت کاهش میدهد. با این همه، بورس های غیرمتمرکز نیز عاری از نقص نیستند و معامله گران هنوز با مشکلات متعددی مواجه هستند.

نقص های بورس های غیرمتمرکز:

تاخیر زمانی و هزینه بالای شبکه

برخی از بورس های غیرمتمرکز به صورتی کاملا غیرمتمرکز و بدون هیچگونه اثری از سیستم متمرکز در حال فعالیت هستند. این بورس ها از آنجائیکه کاملا و صد در صد غیرمتمرکز هستند، تمامی تراکنش ها و تعاملات تمامی سفارشات در شبکه بلاک چین انجام میشوند. در نتیجه، تراکنشهای مختلف در بورس های غیرمتمرکز اعم از انتقال کریپتوها، لغو سفارشات، انتظار برای تایید بلوک ها و … در زمانی طولانی تر (از چند دقیقه تا چند ساعت) انجام میشوند. بورس های غیرمتمرکز صرف نظر از مشکلات تاخیر در تایید اعتبار و هزینه، در برابر به اصطلاح “نهنگ های بازار” نیز آسیب پذیر هستند.

حجم و نقدینگی کم

یکی از اصلی ترین مشکلاتی که بورس های غیر متمرکز با آن مواجه هستند نقدینگی است. مفهوم نقدینگی به معنای سهولت در خرید و فروش یک دارایی خاص میباشد. در بازار ارزهای دیجیتال، نقدینگی نشان دهنده احتمال بالای انجام معامله بوده و از اینرو همیشه خوشایند است.

نقدینگی کم سبب افت قیمت میشود که معامله گران را مجبور میکند به بورس های گران قیمت برای معامله های خود وابسته باشند. به عبارتی وجود تاخیر در میان ارسال سفارش و اجرای معامله، نوسان قیمت را به دنبال خواهد داشت. این نقص میتواند کاربر را در موقعیت پرمخاطره قرار دهد.

در نتیجه، حجم معاملات در این بورس ها به طور قابل توجهی پائین باقی میماند، علیرغم اینکه بورس های غیرمتمرکز از نظر کارکرد نسبت به همتاهای متمرکز دارای عملکرد بهتری هستند. در حقیقت، حجم معاملات اینگونه بورس ها حتی به کمتر از 2% از مجموع تراکنشها در یک روز میرسد.

مبادله ارز فیات

خدمات معامله ارز فیات حتی تا به امروز نیز در اکثر بورس های غیرمتمرکز ارائه نمیشود. اگرچه ارزهای دیجیتال در میان توده عظیمی از مردم شناخته شده و محبوب هستند ولی همچنان بسیاری از مردم به آنها دسترسی ندارند. بسیاری از سرمایه گذاران علاقمند مجبورند به منظور سرمایه گذاری در بورس های غیرمتمرکز، ابتدا فیات خود را در بورس متمرکز به کریپتو تبدیل کنند تا بتوانند به خرید و فروش ارز دیجیتال بپردازند.

نیاز موجود برای تبدیل فیات به کریپتو مانند بیت کوین میتواند الزام به پرداخت کارمزد، کاهش سرعت تراکنش و همچنین ضعف ناکارآمدی بورس را به دنبال داشته باشد.

انجام تراکنش ها در میان بلاک چین های مختلف

تراکنش ها در یک بورس غیر متمرکز میتوانند در میان بلاک چین های متفاوت انجام شوند ولی معمولا با مشکل ضعف امنیت مواجه هستند. زمانی که دو بلاک چین مختلف به منظور آغاز یک تراکنش با هم ترکیب میشوند، سیستم غیر متمرکز خروجی آنها در پائین ترین سطح امنیتی قرار خواهد گرفت. این بدان معناست که تراکنشهای غیرمتمرکز فقط میتوانند در میان زنجیره هایی با سطح یکسانی از امنیت اجرا شوند. با این همه، امروزه امکان انتقال وجه میان خریدار و فروشنده در میان زنجیره های مختلف در حال آزمایش و توسعه است که میتواند مزایایی از قبیل کاهش کارمزد و افزایش سرعت تراکنش را به دنبال داشته باشد.

تصادف تراکنش ها

مبنای کارکرد فناوری بلاک چین بر این اساس است که گروهی از تراکنش ها پیش از آغاز روند اجرایی آنها در بلوک ها قرار میگیرند. این پروسه معمولا در اکثر پروتکل بلاک چین ها در فاصله زمانی 5 الی 10 ثانیه انجام میشود. مشکل تصادف تراکنش ها زمانی رخ میدهد که دو سفارش مشابه در فاصله 5 الی 10 ثانیه از یکدیگر دریافت میشوند. در چنین شرایطی، هر دو تراکنش وارد یک بلوک میشوند و کارمزد تراکنش از هر دو کاربر کسر میشود درحالیکه فقط یک تراکنش قابلیت اجرا خواهد داشت. این مشکل میتواند سبب افزایش کارمزد تراکنش ها و … شود.

غلبه بر مشکلات بورس های غیرمتمرکز با بانک دکس

موفقیت یک بورس غیرمتمرکز به عوامل مختلفی بستگی دارد که از آن جمله میتوان به تعداد معامله گرها، مقیاس پذیری و تجربه منحصربفرد کاربر که معامله را آسان میکند اشاره کرد. بانک دکس بر پایه یک فناوری ویژه همراه با سرعت بالا و سرورهایی با عملکرد عالی فعالیت میکند که به کاربر توان معامله سریع انواع ارزهای دیجیتال را میدهد.

فناوری نهفته در بانک دکس میتواند به کاربر اطمینان دهد که تراکنش ها در حداقل زمان ممکن و همراه با خروجی رضایت بخش انجام میشوند و زمان تایید اعتبار به کمتر از یک ثانیه میرسد. از طرفی روند تایید و پایداری تراکنش بوسیله جانمایی گسترده گره های اصلی انجام میشود که میتواند سبب اطمینان از افزایش قابل توجه سرعت تراکنش ها شود. این جانمایی ویژه گره ها در شبکه باعث عدم بروز مشکل تصادف تراکنش ها نیز خواهد شد.

بورس غیرمتمرکز بانک دکس توانسته است محیط کاربری کاملا تعاملی و کاربرپسند را ارائه دهد که روند انجام معامله را برای کاربر، صرف نظر از تجربه او در معاملات کریپتو، آسان و لذت بخش میکند. بانک دکس بعنوان یکی از اولین بورس های غیرمتمرکز شناخته میشود که معامله بدون دغدغه را مشابه با یک بورس متمرکز به کاربر ارائه داده است. بانک دکس یکی از بورس های غیرمتمرکز معدودی است که از ارز فیات نیز پشتیبانی میکند. این بورس قابلیت پشتیبانی از 50 ارز دیجیتال برتر و همچنین توانایی اجرای معاملات در میان بسیاری از بلاک چین های مختلف را دارد. از طرفی امکان برداشت وجه بدون محدودیت نیز در این بورس فراهم است. نقطه قوت دیگر بانک دکس را میتوان در کارمزد رایگان آن در 90 روز نخست فعالیت و پس از آن نیز کارمزد ناچیز 003/0 دلار جستجو کرد. علاوه بر این، بانک دکس کارمزد تراکنش را در قالب توکن سام نیز می پذیرد.

در نتیجه، بانک دکس طراحی شده است تا بتواند تمامی نقایص موجود در بورس های کریپتو را با ایجاد یک بورس غیرمتمرکز سریع و ایمن همراه با مقیاس پذیری بالا از میان برداشته و تجربه آسان معاملات کریپتو را به ارمغان آورد.

4 Comments

 • AffiliateLabz
  Posted فوریه 16, 2020 9:36 ق.ظ 0Likes

  Great content! Super high-quality! Keep it up! 🙂

 • Briantok
  Posted مارس 29, 2020 7:51 ب.ظ 0Likes

  I like reading your websites. Many thanks!

 • Sherri
  Posted جولای 3, 2021 1:50 ق.ظ 0Likes

  The Perks Of Being A Wallflower Book Report Best Gre Books 2019
  Quora

  Also visit my page … wordpress.org

 • Denese
  Posted جولای 4, 2021 12:10 ق.ظ 0Likes

  College Physics Worksheets Pdf Purple Hibiscus Varieties

  Feel free to surf to my webpage; library

کامنت بگذارید

آدرس دفتر مرکزی:

تهران میرداماد، رودبار غربی، کوچه کاووسی، پلاک 31 واحد 3

در خبرنامه سگال عضو شوید

تنها مقالات بلاکچینی ارسال خواهند شد

logoCY

شماره تماس: 26420680 – 021

ساعات کاری: شنبه الی چهارشنبه 9 صبح الی 5 عصر

:India Address

no577,Gold Plaza,MG road,Indore

nunc ultricies tristique Nullam neque. vulputate,